Türk Patent ve Marka Kurumu ‘nda yapılan başvurularda işlem sürelerinin uzunluğu en büyük sıkıntıydı bu güne kadar.10/Ocak/2017 tarihi itibariyle yayınlanan SINAİ MÜLKİYET KANUNU kapsamında yapılan değişikliklerde tescil sürelerini kısaltmak amacıyla tüm başvuruların yayın süreleri kısaltılmıştır. Bu değişikliğe istinaden süreler aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Yeni yayın süreleri 10/Ocak/2017 tarihinden sonra yapılan başvuruları kapsamaktadır.

BAŞVURU YENİ YAYIN SÜRESİ
MARKA 2 AY
TASARIM 3 AY
PATENT 2 AY

Yapılan bu değişiklik sayesinde başvuru, ,inceleme ve patentleme süreleri kısalacak ve belge gelme süresi diğer süreçlerinde kısalmasıyla yarı yarıya inecektir.
Ayrıca yayın süresi aynı zaman da başvurular için benzerlik İtiraz süresi olduğu için bülten takipleri ve itiraz işlemleri yapılırken yeni sürelerin dikkate alınması gerekmektedir. Taklid edilmenin önüne geçebilmek için bülten takiplerini daha dikkatli ve zamanında yapmak gerekmektedir.Bülten takip işlemlerini kendiniz yapabilir ya da bu konuda Marka ve Patent vekilleriyle çalışabilirsiniz.