KOÇLUK HİZMETLERİNİN SINIFLANDIRMASI
Marka başvurusunun ilk aşaması faaliyet alanına/ iş koluna göre Türk Patent Enstitüsünün belirlemiş olduğu 45 sınıftan doğru sınıfları belirleyerek, markanın araştırmasını yapmak ve müsaitlik durumuna göre başvuru yapılmasıdır.
Markaların sınıflandırmasında bazı iş kolları kolaylıkla ilgili sınıfla eşleştirilebilirken, bazı iş kollarının ise detaylı ve dikkatli şekilde incelenerek sınıflandırılması  gerekmektedir. Bu iş kollarından biri de son dönemlerin popüler iş kollarından biri olan “KOÇLUK HİZMETLERİ” dir. Markalaşmada gittikçe yaygınlaşmakta olan “KOÇLUK HİZMETLERİ” nin sınıflandırması hizmetin verileceği alana göre değişiklik göstermektedir. Hizmetin verileceği bazı alanlarda direkt bir sınıfla eşleşebilirken bazen hizmetin verileceği alanın bilgilerini detaylı olarak doğru sınıf içeriğine yazmak gerekmektedir.
Genel olarak “Koçluk Hizmetlerinde” Tescillenen faaliyet alanları ve Tescil alınmak istenen alanın sınıf detayları aşağıdaki gibidir;
1- İş Yönetimi Koçluğu : 35. Sınıf kapsamına girmektedir.
2- Kişilere Bireysel Hayat ve Eğitim Koçluğu : 41. Sınıf kapsamına girmektedir.
3- İş sağlığı Koçluğu : 44. Sınıf kapsamına girmektedir.
4- İş Güvenliği koçluğu : 45. Sınıf kapsamına girmektedir.
Yukarıda belirttiğimiz örneklerdeki gibi Koçluk hizmetinin verileceği , faaliyet alanının net şekilde belirlenmesi doğru sınıfta başvuru yapılabilmesi için çok önemlidir. Tüm koçluk hizmetlerinin Marka başvurusu yapılırken, kapsamına girdiği sınıf içeriğine “İş tanımı yapılarak” eklenmesi çok önemlidir. Çünkü sınıf listesinin içeriğinde henüz açık açık “Koçluk hizmetilerini” belirten bir tanımlama bulunmamaktadır.
Eğer sizde “KOÇLUK HİZMETLERİ” nde faaliyet gösteriyorsanız marka başvurunuzla ilgili sınıfınızın doğruluğundan emin olunuz. Bu konuda gerekli kontrolü kendiniz yapabilir ya da güvenilir Marka/Patent Danışmanlık firmasından hizmet alabilirsiniz.

SEDA ÇETİNKAYA
MARKA VE PATENT UZMANI