Günümüzde AR-GE’ye ve markalaşmaya verilen önem arttıkça bunların korunması da nispeten zorlaşıyor. Yatırımın vizyona taşındığı her yerde konumlanmış her marka ve buluş risk altında. Ürün kalitesi, tanıtımı ve hizmet anlayışı tüketicinin seçiciliğini markaya yönlendirirken maalesef kötü niyetli kişilerin de iştahını kabartıyor. Ve firmalar bunca yatırımın ardından beğeniye sunulduğu anda taklide açık hale geliyor.

Emeğinizi ve yatırımınızı tehdit eden tüm riskleri ortadan kaldırmayı amaçlayan danışmanlık desteğimiz ile yanınızdayız.

Hedef Patent ; Ürünlerinize ve şirketinize yaptığınız yatırımlarınızı korumak ve geliştirmek için, yurt içi ve yurt dışı Marka, Patent, Endüstriyel Tasarım Tescili, Belgelendirme Danışmanlık Hizmetleri, Devlet Destekleri danışmanlıkları ile 2003 yılından beri profesyonel çözüm ortağınızdır.

Protection of innovation and branding becomes relatively more difficult as their importance increases in today’s world. Every prominent trademark or innovation, which is the brain child of a visionary who has invested heavily in the venture, is under risk. While product quality, successful promotion and commitment to service attract picky consumers to a certain brand, they also whet the appetite of people with malignant intents. Thus, the brand or product becomes vulnerable to imitation as soon as it hits the market after a heap of investment.

We are here to offer our consulting services aiming at eliminating all the risks threatening your painstaking efforts and investments

Hedef Patent is your professional solution partner since 2003 with a view to protecting and enhancing your investments in your company and products, offering consulting services for registration and documentation of Trademarks, Patents and Industrial Designs and applications for Government Support both at home and abroad